içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Başbakanı'yla görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin NATO üyeliğine 'hayır' diyeceğini açıkladığı İsveç Başbakanı'yla görüştü. Erdoğan, İsveç'in teröre finans ve silah desteğini kaldırmasını, ayrıca savunma sanayiine uygulanan ambargoyu durdurmasını istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Başbakanı'yla görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği açıklandı. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, görüşmede, iki ülke ilişkileri ve İsveç’in NATO’ya üyelik başvurusu ele alındığı belirtildi. 

 

"KOLEKTİF GÜVENLİK AÇISINDAN DAYANIŞMA ESAS"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Türkiye’nin NATO’nun açık kapı politikasına bugüne kadar hep tam destek verdiğini belirterek, ittifak içinde hem üye ülkelerin güvenliği hem de kolektif güvenlik açısından dayanışmanın esas bir değer olduğuna işaret etti.

 

İSVEÇ'E, "TERÖRE FİNANSAL VE SİLAH DESTEĞİNİ SONLANDIRIN" ÇAĞRISI

Türkiye’nin, İsveç’in terör örgütü PKK/YPG/PYD güdümündeki şahıs ve sözde kuruluşlarla temaslarından rahatsızlık duyduğunu uzun zamandır dikkate getirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ terör örgütünün İsveç’teki mevcudiyet ve faaliyetlerinin de sürdüğüne dikkati çekti.

 

"SOMUT VE CİDDİ ADIMLAR ATMANIZI BEKLİYORUZ"

PKK/PYD/YPG’nin DEAŞ’la mücadele ettiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’in terör örgütü PKK ve bu örgütün Suriye ile Irak’taki uzantıları bakımından Türkiye’nin kaygılarını paylaştığını ortaya koyan somut ve ciddi adımlar atmasını beklediklerini dile getirdi.

 

"SAVUNMA SANAYİİ KISITLAMALARINI KALDIRIN"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’den Türkiye’ye yönelik terörist tehdit yüzünden gerçekleştirmek zorunda kaldıkları Barış Pınarı Harekâtı sonrasında savunma sanayii alanında İsveç’in Türkiye’ye uyguladığı kısıtlamaların da kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Tarih: 21-05-2022

FACEBOOK YORUM
Yorum