içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

BİLDEF İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Buluşması.


Pandemi döneminde sosyal medya aracılığı ile BİLDEF’in konuğu olan ve 3 saate yakın dernek başkanlarımızın sorularını cevaplayan İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu o proğram da Bildef heyetini Ankara’da ağırlamak istediğini söylemişti. Koşulların rahatlaması sonrası İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve Bursa Milletvekili Sayın Hakan Çavuşoğlu randevuyu alarak bizi haberdar etti.

İçişleri Bakanımız ile görüşme öncesi Gazi Meclisimiz de Sn. Hakan Çavuşoğlu’nun ev sahipliğide AK Parti Bursa Milletvekilleri, Ahmet Kılıç Mustafa Esgin, Refik Özen, Emine Yavuz Gözgeç, Muhammed Müfit Aydın, Atilla Ödünç ve Zafer Işık ile bir araya gelerek Bursa şehrimiz ve sorunları hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Ardından Sn. Çavuşoğlu Bildef heyetine öğlen yemeği ikramında bulundu. Saat 15 civarında Hakan Çavuşoğlu Otobüsümüze binerek İçişleri Bakanlığına birlikte gittik. Buda sayın Çavuşoğlu’nun jesti oldu…

Polatlı yakınların da BİLDEF heyeti’nin otobüsüne binerek TBMM ye kadar bizimle sohbet eden ve otobüsümüzü TBMM bahçesine çektiren Bursa Milletvekili Sayın Ahmet Kılıç’ın jestini de unutmamak gerekir.

Hakan Çavuşoğlu ile birlikte Bursa Milletvekillerimiz Ahmet Kılıç, Mustafa Esgin ve Zafer Işık’ın eşlik etmeleri ile Sayın Bakanla bir araya geldik…

İçişleri Bakanlığın da Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi salonuna alındık. Tamamı milli imkânlarla ve İçişleri Bakanlığı’nın personeli tarafından geliştirilen kaynak kodlar ve sunucularla Türkiye genelinde anlık veri, ses, görüntü aktarma yapılan bu merkez BİLDEF heyetine özel olarak Bursa’daki kameralara bağlandı. Karşımızda ki ekranlar Bursa’nın çeşitli yerlerinde ki görüntülerle donatıldı. Bu da Bildef heyeti için içişleri bakanlığında ki ilk jestti.

Hiçbir güvenlik muamelesine tabi tutulmadan TBMM’ye alınmamız ve yine hiçbir güvenlik muamelesiyle karşılaşmadan İçişleri Bakanı ile bir araya gelmemiz karşılaştığımız bir başka jest oldu…

İçişleri bakanı Sayın Süleyman Soylu randevusuna zamanında geldi. Yaklaşık 3 saat boyunca dernek başkanlarımızın sorularını dinledi cevaplar verdi. Ülke gündemine dair hasbihal edildi. Bildef Heyeti olarak Sayın Bakana 5 maddede özetlenecek öneri ve temenni de bulunduk.

1.İç ve dış mihrakların ülkemiz ve ekonomimiz üzerinde oynamaya çalıştığı oyunlara karşı hükümetimizin kararlı duruşunun devam etmesinin elzem olduğunu, bu konuda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve hükümetimizin her zaman yanın da ve destekçisi olacağımızın bilinmesini isteriz hatırlatmasında bulunduk.

2.Terörle mücadele de izlenen strateji sayesinde terörün beli bükülmüş olup, ülkemiz de huzur ve güvenin tesisi sağlanmıştır. Bu duruş ve stratejinin kararlılıkla sürdürülmesini arzu ettiğimizi dile getirdik.

3.Terör Belası kadar önemli ve aynı zaman da terörün finans kaynağı olan uyuşturucu madde ile mücadelede bakanlığımızın çalışmaları ve hassasiyeti hepimizce takdir-e şayan görüldüğünün altını çizdik. Terörün farklı bir versiyonu olan ve gençlerimizi madde bağımlısı haline getirmeye çalışan şer odaklarının varlığının hiçbir zaman gözden kaçırılmaması ve mücadelenin etkin bir şekilde sürdürülmesi temennisinde bulunduk.

Ayrıca, uyuşturucu madde ile mücadelede devlet kurumlarımızın kapasitelerinin artırılması, bu illete bulaşmış gençlerimizin sağlık ile ilgili sorunları kurumlarımız tarafından karşılanırken, topluma kazandırılmaları ve hayata tutunabilmeleri noktasında sevgi, saygı ve hoşgörü ortamının oluşturulması için Sivil Toplum Kuruluşlarının gücünden faydalanılması gerektiğine dikkat çektik.

4.Sivil Toplum Kuruluşları desteklenerek aktif hale getirilmelidir dedik. Terörün bitme noktasına geldiği şu dönem de STK’lar arasında etkileşimin artırılması gerektiğinin önemine vurgu yaptık.

5.Bursa’nın ulaşım projelerine destek istedik.

Özel kaleminin uyarılarına rağmen Sayın Soylu 4 randevusunu da erteleterek bizimle sohbetini sürdürdü. Bütün sorunlarımıza içtenlikle cevap verdi.

Çatık kaşlı bir devlet anlayışının 20 yıl öncesinde kaldığını, sevgi ve saygının hakim kılındığı bir anlayışın ülkede huzur ve güveni tesis ettiğine bir kez daha şahit olduk. STK’ lara verilen önemi gördük.

Toplantı bitimi

-Akşam yemeği yedirmeden sizleri bırakmam diyen Sayın Soylu, Bakan yardımcısı Mehmet Ersoy eşliğinde bizlere geçen yıl faaliyete geçen Polis Müzesini gezdirdi. Polis Teşkilatımızın kuruluşundan günümüze tarihi süzgeç hakkında bilgilendirmeler aldık. Daha sonra İçişleri Bakanlığında tekrar bir araya gelerek birlikte yemek yedik, sohbet ettik ve ayrıldık.

83 milyon insan, 81 il, 922 ilçe, 18291 köy, 32164 mahalle, 23918 bağlı yerleşim alanının sorunlarının yanı sıra bir yandan terör örgütleri bir yandan iç ve dış mihrakların oyunlarını bertaraf etmeye çalışan bir İçişleri bakanı portresi ile karşılaştık.

Bütün bu sorunlar içerisinde kendisini ziyaret eden bir Sivil Toplum Kuruluşuna günün yarısın ayıran, sorunlarını dinleyen, içtenlikle cevaplar veren ve jest üstüne jest yapan farklı bir İçişleri Bakanı profili gördük.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum